شرکت در آینه رسانه ها | مصاحبه با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرنا

محصولات دانش بنیان و بارقه های امید در دل معلولان

شرکت در آیینه رسانه ها

قزوین – ایرنا – شركت های دانش بنیان با تولید محصولات فناورانه ویژه معلولان، بارقه های امید را برای زندگی بهتر در دل این قشر ایجاد كرده اند.به گزارش ایرنا، امروزه تحولاتی كه شركت‌های دانش‌بنیان خلق كرده‌اند، جهشی خارق العاده را در اقتصاد و زیست جامعه ایجاد كرده است، به طوری كه مردم هر روز با یك محصول یا خدمت تازه، نوین و خلاقانه آشنا می شوند. 

با وجود این اهمیت هم اكنون بخش كوچكی از دستاوردهای كشور در حوزه دانش بنیان در قالب محصول و خدمت ارائه می شود در حالی كه دامنه اثر شركت های دانش بنیان وزن قابل توجهی در سپهر اقتصاد دنیا پیدا كرده است. 
یكی از گروه های جامعه كه می تواند از خدمات و محصولات شركت های دانش بنیان بهره فراوانی جهت ارتقای كیفیت زندگی و رفاه بیشتر ببر، معلولان هستند كه به دلیل نقص عضو به لحاظ جسمی و حركتی توانایی كمتری نسبت به اقشار عادی جامعه دارند. 
در همین راستا برای نخستین بار در كشور یكی از شركت های دانش بنیان مستقر در پارك علم و فناوری قزوین موفق به طراحی و ساخت چندین وسیله برای استفاده معلولان شده است. 

** زندگی بهتر معلولان با محصولات دانش بنیان 
رییس پارك علم و فناوری قزوین نیز به ایرنا گفت: محصولات دانش بنیان زندگی را برای بشر بهتر و راحت می كنند كه نمونه ای از این موضوع را می توان در اختراعات و تولیدات محصولات ویژه معلولان دانست. 
وی به روند حمایت از شركت های دانش بنیان اشاره كرد و گفت: این شركت ها پس از استقرار در پارك علم و فناوی متناسب با نیازهایی كه دارند بسته ای از خدمات اعم از معرفی برای ارایه تسهیلات، معرفی به سازمان ها، تجاری سازی و سایر موارد دریافت می كنند. 
یوسف گرجی با اشاره به روند رو به رشد و مستمر ارائه خدمات به واحدهای فناور و دانش بنیان از سوی پارك، ادامه داد: تلاش داریم امكانات و زیرساخت های متنوعی را در اختیار نخبگان جوان قرار دهیم كه توسعه و ارتقای این مهم، نیازمند همكاری و برنامه ریزی بیش از پیش دستگاه های اجرایی است. 
گرجی افزود: راهبرد پارك در حمایت از تمام شركت های دانش بنیان و واحدهای فناور بر روی نقاط قوت علمی دانشگاه و از طرف دیگر توجه به نیازهای اقتصادی استان، ارایه خدمات با ویژگی برتر و قیمت ارزان تر از طریق ایجاد مراكز رشد در زمینه های تخصصی پارك متمركز است. 

**تجاری سازی، اولویت اصلی محصولات دانش بنیان 
وی، تجاری سازی را اولویت اصلی در محصولات دانش بنیان دانست و افزود: در رسیدن محصولات دانش بنیان به بازار باید ضمن تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت زمینه های حمایت دستگاه های مربوط نیز فراهم شود. 
گرجی گفت: باید با جلب حمایت دستگاه هایی چون بهزیستی زمینه تولید انبوه محصولات ساخته شده شركت های دانش بنیان در زمینه معلولان را فراهم كرد. 
رئیس پارك علم و فناوری قزوین گفت: شركت های دانش بنیان در تحقق شعار سال كه از سوی مقام معظم رهبری ‘رونق تولید’ نام گرفته است، نقش مهمی ایفا می كنند و این تاثیر و ایفای نقش با حمایت های مسئولان دوچندان خواهد شد. 

** استقبال بهزیستی از محصولات دانش بنیان مرتبط با معلولان 
مدیركل بهزیستی قزوین نیز گفت: امیدواریم با كمك شركت های دانش بنیان كه استفاده از دانش روز و فناوری را در راس كارهای خود قرار داده اند، توان معلولان برای برخورداری از یك زندگی مطلوب افزایش یابد. 
علیرضا وارثی با بیان اینكه بهزیستی از محصولات دانش بنیانی كه به توان افزایی معلولان كمك كند استقبال می كند،اظهار داشت: با تجاری سازی و تولید انبوه این محصولات و عرضه آنها با قیمت مناسب، می توان آنها را در اختیار افراد معلول نیازمند قرار داد. 

منبع:
www.irna.ir/news/83277319/